AGILITY

trénink štěněte

Toto jsou rady pro ty nedočkavce, kteří se nemohou dočkat až jejich štěňátko začne běhat. Často se pak stává, že malého pejska honí přes překážky a jsou pyšní na to, že už v roce umí všechny překažky a v 18 měsících vyjedou na první závody. Nicméně není kam spěchat, ba dokonce, pokud na cvičák dorazíte už připraveni i vám i vašemu pejskovi to půjde lépe a rychle se vše doučí. Neznamená to však, že bude umět jednotlivé překážky, které si třeba doma na zahradě postavíte (toto vám může pomoci u dospělého psa v tréninku). Co by měl mladý pes opravdu zvládat je základní poslušnost. Výhodou je, že můžete cvičit na procházce a prakticky kdykoliv.

poslušnost

Opravdu je zůstávačka nezbytná. Za 1. pes se musí na startu začít soustředit, musí se zklidnit a vyčkat na povel. Jakmile si bude startovat kdy chce, nejen že ho budete po zbytek trati dohánět a určitě pak nestihnete ty prvky, které jste si chtěli natrénovat, navíc může skončit na úplně jiné překážce a to na parkuru znamená diskvalifikaci. Za 2. pokud trénujete někde na cvičáku s více psy a stále toho svého vracíte na start, či ho lovíte bůhví odkad, zdržujete výcvik a zbytečně dostaváte všechny do stresu. Výcvik pak ztrácí potřebnou kvalitu. Pokud nemáte svého psa ovladatelného je to nekorektní vůči vašim kolegům na tréninku.

souhra

Pes by vás měl umět při běhu vnímat. Neměl by si vymýšlet své tratě, či běhat bezhlavě dopředu. A určitě se to nedá odbourávat, že psa zpomalíte nebo prostě uřvete. Na trati jste partneři ve zbrani. Pes by vás měl sledovat očekávat váš povel, věřit, že mu řeknete správně. Ovšem vy máte tu odpovědnost říct mu včas, uhnout mu z cesty, být tam kde jste zapotřebí... Problém u psovodů začátečníků přichází, když po slepé prohlídce mají k běhu připojit psa. Buď se soustředí na trať a nesledují psa, nebo si hlídají psa a pak většinou zapomenou, kam chtěli bežet. Pokud naučíte psa, aby si sledoval on vás máte napůl vyhráno. Avšak opět opakuji a zdůrazňuji, že to neznamená mít ho nalepeného vedle nohy. Pozornost by měl držet i na výšší vzdálenost.

motivace

Také měli byste znát jeho oblíbenou hračku, žrádlo, kterým ho odměníte za nový nebo obtížný kousek. Je nezbytné, aby jste ho uměli správně motivovat, aby si pejsek dokázal hrát a rozhodně do něj nejít silou. Pokud to psa prostě nebaví a vám je to líto a chcete moc a moc běhat, vymyslete nějaký fígl, který by na něj platil. Jeho nej nej hračku, běhání přes překážky jen tak, honění se mezi nimi, samotné probíhání tunelů, nebo skákání třeba na nižších překážkách, ať vám pomůže kamarád nebo ho zkuste naladit radost ostatních psů, které to baví... Důležité je psa tedy přesvedčit, že to je legrace, ne nutné zlo. Z vlastní zkušenosti vím, že pes se většinou nakonec přesvedčit dá, jen v něm najít to zvědavé a hravé štěně a rozvíjet ho. Důležité je také zůstat v psychycké pohodě, jakmile pes zjistí (a oni to vycítí opravdu dobře), že je něco v nepořádku zabejčí se ještě více. Tedy nelámat nic přes koleno a hodně trpělivosti a empatie. Stanovte si pak ale nižší cíle, se psem, kterého to až tak nebaví se asi na MS nedostanete, a buďte rádi za každý výcvik, který ho bavil.

Mám ještě pár triků jak připravit štěně na výcvik (věřím ale že dokážete mnohé vymyslet sami):


obíhání a vysílačky

Štěně učíte výbýhat směrem od vás a překonat nějakou překážku byť jen oběhnutím. Tady se učí soustředéní nejen na vás, ale i na obíhaní objektu ( strom, barel, sloup ). Sousředění jak na překážky tak na psovoda je nezbytné pro další výcvik. Pokud váš pes už zvládá samotné obíhání, začněte se zvyšováním vzdálenosti, ze které psa posíláte. A abyste to zapojili přímo do běhu. Použijte k tomu krátký pevný tunel a barel k oběhnutí. Psa si odložíte na startu ( nebo vám ho někdo podtží ) a dáte si náskok. Prvnímu oběhnutí pomůžete vedením. pak ho necháváte pracovat stále samostatněji a ž dosáhnete toho, že vyběhnete sice se psem, ale ten sám bez pobízení jde dopředu a snaží se, co nejrychleji oběhnout barel a vrátit se za hračkou. Pokud se pes nevrací do cíle sám dak mu na konec položte hračku, nebo mu do cíle házejte míček.

odložení a přivolání

Toto se dá trénovat více méně kdekoliv a stačí jen hračka. Odložte psa a a udělejte pár kroků vpřed a zavolejte si ho na odměnu. Nejlepší je použít tahací hračky ( uzel, hadr, kolečko..). Nejprve naučíte samotné odložení - položíte psa poodejdete, vrátíte se a odměníte ho a vydáte povel, po kterém může vstát, pokud vstane vrátíte psa a opakujete povel. Provedení časem ztěžujete. Musí zůstat stát i když vyběnete, házíte mu míčky, máváte uzlem před očima, hrajete si s jinými psy a dokonce i když ostatním psům dáte misky se žrádlem (pokud máte víc psů). Jakmile toto umí, začnete ho na hračku lákat a on nesmí vstát dřív než mu správný povel. Pokud už povel vydáte psa hecujte, utíkáte mu a máváte na něj hračkou, aby se jí snažil, co nejrychleji zmocnit. Pak střídáte přivolávání na hračku a vysílání za hračkou. jakmile toto umí samostatně trénink přesuňte k jedné překážce, poněvadž i když pes sám vydrží, překážka ho může royptýlit na tolik, že se tváří jako by tenhle cvik nikdy nedělal. pokud se něco takového stane je dobré povel pro vystartování přesně psovi definovat. Například spojit hlasový povel se specialním pohybem. Pes nesmí vyběhnout pokud je nevydáte oba zároveň. je to sice težší na časování, ale pro psa je to naopak jednodušší na pochopení.

stranové povely

Povely pro zatočení doleva či doprava se jeden čas začaly velice používat, ale teď se s nimi na závodech setkáme jen zřídka. Lidé už tyto povely neučí, protože se jim zdají být zbytečné, že to pes nepochopí a nebo jednoduše, že si proste pletou levá a pravá. Já jsem na to byla stejně, ale díky jednomu britskému závodníkovi jsem je do svého agility slovníku přidala také. On totiž vysvětluje stranové povely jako otočka posměru hodinových ručiček a protisměru hod. ručiček. Nácvik je velmi snadný a pro psa zábavný. Staví se na obyčejném učení otoček. Zvolíte si povel pro otočky doprava a doleva - right a left, pravá a levá (já používám close a back). Pak na hračku nebo na pamlsek psa na příslušnou stranu otočíte dokola a vydáte přitom povel. To děláte nějaký čas než vám přijde, že to váš pes chápe a pak vydáte jen povel a necháte psa ať se otočí sám na příslušnou stranu. Pokud se váš pes rád tahá, použijte tedy tahací hračku. Nechte psa ať se zakousne a pak s ním několikrát otočte na příslušnou stranu a vydejte povel. Když tyto pokyny pes zvládá na místě můžete s ním cvičit v běhu. běhejte na jednu a na druhou stranu (konejte dráhu ve tvaru S). Nechte psa běžet vedle vás (ne u nohy) nebo před vámi a ve chvíli obratu mu vydejte povel pro otočku.