Tanec se psem 1. úroveň (DwD 1)

Tanec se psem je svým způsobem nejlehčí a nejtěžší zkouška zároveň. Nejlehčí proto, že pes musí umět jen čtyři cviky a ještě si můžete vybrat, které to budou. Nejtěžší proto, že musíte umět počítat doby. Je náročná i pro rozhodčí, zatímco na ostatních zkouškách vás hodnotí jeden, v Tanci se psem jeden rozhodčí hodnotí prvky psovoda a druhý prvky psa.

Seznam povinných prvků:
- 2x 8 dob tří krokových sekvencí různých rytmů
- 4 volitelné cviky psa z ostatních divizí zkoušek 1. úrovně, každý jeden cvik odpovídá jedné krokové sekvenci, čtvrtý cvik je pak prováděn mimo krokové sekvence
- 2x 8 dob synchronizovaného pohybu psa a psovoda
- načasování

Výklad + nejčastější chyby

KROKOVÁ SEKVENCE - v první úrovni se jako kroková sekvence počítá pohyb psovoda, kdy dvakrát po osm dob nebo jedenkrát po šestnáct provádí v určitém rytmu. Přičemž tímhle způsobem musí předvést tři různé rytmy, zatímco ho pes doprovází třemi různými cviky.

Například si psovod za první rytmus vybere rytmus cha-cha: raz, dva, tři, cha-cha, raz, dva, tři, cha-cha. Co krok, to doba. Pes při tom po celou dobu předvádí například poklonu (prvek póza ze zkoušky F 1).
Jako druhý rytmus zvolí rumbu: raz, dva, tři, čtyři, raz, dva, tři, čtyři. První dvě doby na jeden krok, druhé dvě doby dva kroky. Pes při tom celou dobu couvá (prvek couvání F 1 nebo MD 1).
Za třetí rytmus může být zvolen blues: krok, přísun, krok, přísun. Pes při tom po celou dobu dělá otočky doprava i doleva (prvek otočky HTM 1 nebo F 1).

Může to být i výrazně jednodušší. V prvním rytmu jde psovod rovně dopředu, na každou dobu udělá krok, pes kluše (MD 1). V druhém rytmu jde psovod pomaleji, jeden krok dělá na dvě doby a pes dělá slalom mezi nohama (HTM 1 nebo F 1). Ve třetím rytmu pes dělá na místě pózu sedni (F 1), zatímco psovod na první čtyři doby čtyřikrát přešlápne a na další čtyři doby stojí v klidu.

Nejčastější chybou je to, že psovod nerozliší rytmus kroků, ale předvádí různé krokové variace na jeden rytmus. Například si vybere písničku v rytmu cha-cha, jednou tancuje základní krok na místě, jednou dopředu a jednou se v něm točí, ale rytmus kroků je stále stejný.

CVIKY PSA - tři cviky musí pes předvádět zároveň s krokovými sekvencemi, tedy v délce 2x 8 dob. I když si vyberete například couvání z F 1, tedy 4 kroky, tak by se vám neuznalo, že pes bude 4 kroky couvat a pak zbylých 12 dob stát a koukat na vás,

Musíte dodržet charakteristiku cviku dané divize, například pohyb vpřed se vyskytuje v MD 1 i HTM 1, ale v MD 1 může být psovodem v libovolné pozici a musí být v klusu, zatímco v HTM 1 musí být proveden v heel pozici a může být v libovolném tempu. Když se rozhodnete pro MD 1, musíte dodržet klus, když pro HTM 1, musíte dodržet heel pozici, jinak cvik nebude uznán = diskvalifikace.

Ale naopak nemusíte dodržet rozsah daný v původních divizích. Dejme tomu, že chcete použít pohyb vpřed u nohy a rozdělit si krokovou sekvenci na 2x osm dob, vychází vám jeden krok na dobu. Stačí, když pes půjde u nohy právě těch 8 kroků, nemusíte jich dělat 12, jako je v HTM 1 (ale když je uděláte, taky to neuškodí). Kdybyste si ale například vybrali kruh, musí být uzavřený, než řejdete k dalšímu cviku (jinak by to nebyl kruh, to dává smysl).

Jeden cvik je provedený mimo krokovou sekvenci, tak musíte dodržet i rozsah daný v původní divizi. Nejčastěji si týmy vybírají oběhnutí nebo pózu, prostě něco jednoduššího, kratšího.

SYNCHRONIZOVANÉ POHYBY - synchronizovaný pohyb je jakýkoli pohyb, kdy se pes i psovod "pohybují stejně". Je úplně libovolný, nemusí se vyskytovat v ostatních divizích, například plazení nebo společné výskoky. Ale nejčastěji psovodi volí zvedání pacek, kdy například zvedají nohy, nebo společné otočky (točí se zrcadlově nebo paralelně se psem).

VYUŽITÍ TANEČNÍHO PROSTORU - to je zvolené pro to, aby si týmy nevybraly dvakrát pózu, podávání pacek, točení a obíhání - všechno by pak bylo provedeno na místě. Mělo by být dosaženo nějaké rovnováhy - pózy ano, ale k tomu psovod například tancuje do prostoru, alespoň jeden prvek může být třeba pohyb vpřed nebo kruh, a hned je prostor využit.

Aygova zkouška DwD 1, 3. 11. 2012, rozhodčí Petra Malá a Vanda Gregorová

Seznam cviků + stržené body:
1) synchronizovaný pohyb (packy) -1 bod - nekoordinované
2) cvik mimo krokovou sekvenci (póza F 1) -2 body - upadl
3) 1. kroková sekvence 2x (pohyb vpřed HTM 1)
4) 2. kroková sekvence 2x (kruh MD 1)
5) 3. kroková sekvence 2x (pohyb vpřed MD 1)
6) synchonizovaný pohyb (packy) -1 bod - nekoordinované
cvik navíc (opři)
CELKEM: 35/39 bodů, známka výborně

Nejít vpřed znamená jít zpět. (von der Vogelwiede)