Musical Dressage 1. úroveň (MD 1)

Seznam povinných prvků:
- 2x 12 kroků psovoda, kdy pes kluše v libovolné pozici
- kruh po směru hodinových ručiček, kdy pes kluše
- kruh proti směru hodinových ručiček, kdy pes kluše
- chůze bokem v libovolné pozici po 4 kroky psovoda
- couvání v libovolné pozici po 8 kroků psovoda
- serpentýny, kdy pes kluše
- pivot 180°
- načasování pohybu psa na rytmus hudby

Výklad + nejčastější chyby:

KLUS - mohli jste si všimnout, že hned u pěti prvků je požadavek na to, aby se pes pohyboval v klusu. Klus je pohyb psa, kdy se pravá přední pohybuje zároveň s levou zadní a naopak. Klus není: popobíhání a zastavování se, ploužení, vyskakování, cválání a mimochod. Pokud pes například v dvanácti krocích si jednou povyskočí, nebo zpomalí a rozhlédne se, tak je to na stržení bodu, ale pokud pes deset kroků radostně povyskakuje a na dva zpomalí do klusu, tak cvik není uznaný. Je proto nutné znát zvyklosti svého psa a přizpůsobit se jim, například Way neměl problém klusat mi u nohy, ale pokud jsem před ním couvala, tak na mě neustále vyskakoval.

POHYB VPŘED - jak někde vidíte "minimálně x kroků", pak si alespoň jeden až dva (nebo klidně pět, pokud je prostor) přidejte. Může se stát, že pes hezky kluše jedenáct kroků, pak ho něco zaujme, tak se zastaví, kouká, člověk udělá dvanáctý krok sám a jde do dalšího cviku, ale psovi ten jeden krok chyběl, takže DIS. Jinak můžete jít klidně do zatáčky, pokud je vám prostor moc malý, to nevadí. Když může být pes v libovolné pozici, tak to znamená, že může být v pozici heel i volné.

KRUH - kruh nemá nijak definovaný průměr, nemusí být ode zdi ke zdi, ale taky by neměl být točený na místě. Důležité je, aby byl uzavřený, tedy jakmile někde kruh začnete, stejným místem byste měli projít i na konci kruhu. Chybou je také nedodržení tvaru kruhu, ovál, různé spirály a podobně nejsou žádoucí. Jeden kruh musí být po směru a jeden proti směru hodinových ručiček, tedy jednou má pes na vnitřní straně kruhu pravou a jednou levou nohu.

CHŮZE BOKEM - pes dělá úkroky bokem, předníma i zadníma nohama zároveň. Nemusí je křížit, ale taky by neměl jít šikmo, nebo jen předníma a zadníma zaostávat. Může jít u nohy, před psovodem, nebo za psovodem, to je libovolné, ale neměli byste do něj strkat. Za minimální se považuji vaše čtyři kroky.

COUVÁNÍ - pes může couvat před psovodem, vedle nohy, mezi nohama, ovšem psovod musí jít s ním, počítají se jeho kroky (minimálně osm). Nejčastější chybou je asi to, že pes jde více či méně do zatáčky.

SERPENTÝNY - serpentýna je takový vlnovitý pohyb, jako když šněrujete tkaničky do bot. Počítají se změny směru, tedy první až čtvrtá zatáčka, nikoli vykročení do serpentýny. Nejčastější problém je v tom, že psovod v zatáčce zpomalí a zpomalí i pes, z klusu přejde do kroku. Obecně platí, že čím většího máte psa, tím delší musí být i zatáčka.

PIVOT - pivot je pohyb, kdy pes má přední nebo zadní nohy na místě, a druhým párem nohou je obchází. V MD je prováděný v libovolné pozici (tedy v heel i volné) a minimální délka je 180° (ale raději jich udělejte více).

NAČASOVÁNÍ - v načasování se hodnotí, jestli zvolená hudba se tempem hodí k pohybu psa, aby například pomalý a rozvážný pes netancoval na čardáš a nějaké šídlo na teskný blues.

Aygova zkouška MD1, 20. 2. 2016, rozhodčí Petra Malá

Seznam cviků + stržené body:
1) pivot
2) chůze bokem -1 bod (šikmo)
3) klus vpřed
4) klus v kruhu v protisměru
5) klus v kruhu po směru
6) klus vpřed
7) couvání
8) serpentiny -2 body (přechod do jiného tempa)
CELKEM: 24/27 bodů, známka výborně

Plakat nad minulým neštěstím, to je nejjistější prostředek, jak přivolat další. (William Shakespeare)