Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
NONSTOP 2010, Kladno 13. 2. 2010
V kladenské hale jsme nebyli od MR 2006, kdy jsme přestali jezdit po halách s kobercem. Protože jsem ale už přes rok skoro Kladeňačka (naše fakulta je v Kladně) a nepotkáváme se termíny ani s Jahodovými poháry na cvičáku, chtěla jsem využít příležitosti, kdy Kladeňáci pořídili do haly umělou trávu. Tentokrát se ale závody potkaly z členskou schůzí KAČeRa, takže s tátou jsme se přihlásili jen na sobotu a v neděli jsme schůzovali.

Jako rozhodčí byl ze Slovenska pozván Pavol Vakonič, u kterého jsme zatím žádné parkury neběhali, takže jsem byla docela zvědavá. Jeho sobotní parkury se mi líbily, byly prostorné, s typickými prvky, posuzoval relativně mírně, zejména odmítnutí, do kterých psi občas doklouzali. Koberec s umělou travou, zřejmě jak byl čerstvě rozložený a ještě neupravený, klouzal podobně jako jiné koberce, takže to velkému počtu zejména velkých psů dělalo potíže. V neděli jsem pak slyšela, že po rozčesání psi drželi lépe.

Není pravda, jak se někteří domnívají, že po halových závodech s kobercem nejezdíme, protože to psům klouže. Klouzavý povrch samozřejmě není nic bezpečného, ale vyhýbáme se především halám s betonovým povrchem, jako jsou haly v Budějovicích nebo Letňanech, kde opakované nárazy na tvrdou podložku namáhají přední nohy psa. Při běhání na měkkém povrchu, jako je trávník nebo hlína, totiž podložka vstřebá podle své pružnosti část kinetické energie dopadu psa (lépe řečeno se podložka deformuje) a zbytek působí na svaly a šlachy v předních nohách psa. Pokud je podložka tvrdá (asfalt, beton), pak jde do nohou psa mnohem větší energie a tím je mnohem více namáhá. Lidé mají boty s pružnou podrážkou, která dopady běhu tlumí, ale psi tuhle ochranu postrádají. Schválně zkuste chvíli běhat bosi po asfaltové cestě. V Kladně se běhá v basketbalové hale a schválně jsem tři běhy běžela bez bot a nohy mě nebolely o nic více, než normálně, v tomhle má pružná podlaha haly palec nahoru.

Jumping
Vážně nechápu, proč pořadatelé dávají na startovku podle abecedy tátu jako prvního a já jdu s Wayem těsně za ním. Way je z toho hysterický, takže s tátova běhu nic nemám a ještě jsem ráda, když mi Way za Acem nezdrhne. No nic, člověk se s tím musí umět poprat, jak nejlépe umí. V jumpingu Way ještě pěkně zůstal na startu a dokonce se nám podařilo zvládnout úvodní sekvenci. Podobnou jsme už běželi v Lucembursku, takže jsem se rozhodla vést ji na rearcrossy (když může mistr světa, tak já taky). I tak mi Way málem oběhl tunel, podobně jako ve zmíněném běhu. Jinak se mi moc líbilo, jak celý parkur spolupracoval, i když jsme mojí chybou málem skončili po překážce #15 v kruhu (nebyli bychom jediní), s Wayem se mi nedaří stahovačky v zatáčkách. Ale jak jsem zaúpěla, že budeme diskvalifikovaní, Way zatáhl ruční brzdu a s plaveckou otočkou o kruh jsme se dostali zpátky na koleje.

jumping


Agility
V agility jsem zkusila snad nejodvážnější kousek vůbec - odešla jsem přes dvě překážky až skoro ke vzdálenějšímu rohu áčka. Way má odložení už trochu horší, s postupem času bývá na závodech unavenější a hůř udrží soustředění. Ale držel se dobře, těší mě, jak se stáhl do obou tunelů, ale sestupku na kladině pak skočil a já ji opravila, čímž jsme se diskli a opustili parkur.

agility

LA2
Ve zkoušce jsem zvorala start line routine. Mám v hlavě článek, jak psa připravit před během, ale ještě jsem se nedostala k jeho sepsání. Před každým během totiž postupuji podle určité rutiny, která má mě i Waye dostat do pohody. Tentokrát jsem ji ale porušila a navíc jsem se rozhodla pro hloupý frontcross, který na klouzavém povrchu vyústil ve shozenou tyčku a málem ve srážku se mnou. Way pak běh ukončil, když to vzal po #5 na #11. Když ani netrefil sestupku na áčku, přišlo mi zbytečné v běhu pokračovat.

zkouška A2

Agility - finále
Kladenské závody byly kromě koberce s umělou travou výjimečné i v jiných ohledech - dopoledne závodili jen large psi a kromě klasických součtů (protože druhý den byla členská schůze) se psi kvalifikovali do finále, pokud se umístili v nejlepší třetině (čtvrtině?) a měli do deseti trestných bodů. Ti pak běželi v pekelně dlouhém finálovém agility od Tomáše Glabazni od nejhoršího z jumpingu po nejlepšího z agility. Way byl v jumpingu třetí, takže jsme běželi relativně na začátku a také jsme relativně na začátku skončili, Way předvedl nádherný "mother flicker" ("odborný termín" Grega Derretta) po #3 do tunelu. Pochopil, že budeme točit, ale zahnul to trochu brzy. Protože mi ale bylo líto hned odejít, běželi jsme dál. Nic jsem Wayovi nedarovala, což se ihned projevilo na skočené zóně na kladině. Way nějak nechápal, proč se má vrátit na zónu, když následující překážka je někde úplně jinde. Podruhé se pro jistotu na kladině zastavil příliš brzy, takže jsem myslela, že snad na parkuru vystojím důlek, než se dostane do 2-on/2-off.

agility - finále

Báře, přestože předvedla několik pěkných běhů, kde jí nevyšly nějaké drobnosti (skočená nástupka na kládě, nevyrovnaný slalom), se do finále nedostala, zatímco táta zvládl jak jumping, tak agility, takže ve finále startoval až za mnou a navíc se plynulým bezchybným během dostal na druhé místo.

Mě Wayova mizerná kladina přesvědčila o nutnosti jejího procvičení. Když jsem učila nose target, tak mi na zónu zdrhal při každé příležitosti, ale teď se při povelu rozhlíží, kam by se mohl zašít, aby na kladinu nemusel. Nejsem si jistá, kde přesně jsem udělala chybu, ale rozhodně bych se ráda dostala zpět do fáze, kde ho nose target bavil. Vybavená zkušenostmi z crate games tak zahajuji operaci "kývající se slon".


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 27. 02. 2010 | 9190 přečtení | Počet komentářů: 2
Komentář ze dne: 27.02.2010 20:33:35     Autor: neregistrovaný - Vinninková (osa.jahoda@email.cz)
Titulek: kláda
.... no, když ono ale když mi pes zdrhá furt jen na kladinu ikdyž není v pořadí, protože tam dostává žrádlo - taky není moc příjemný :-) M.

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server