Slalom 2x2

Co to je ten slalom dva krát dva? Jak to vypadá, v čem jsou výhody a nevýhody použití právě této metody? Chtěla bych v článku slalom 2x2 Susan Garrett přiblížit tomu, kdo ho vůbec nezná.

Quark na čtyřech tyčkách

O co se jedná?
Stručně by se dalo říci, že se kombinuje tvarování (shaping) procházení bránami se slalomovou uličkou. Slalom je rozdělen na "brány" o dvou tyčkách a začíná se pracovat jen na jedné bráně. Psa necháte vymyslet, aby jí prošel, za což ho nejprve odměňujete pamlsky. Jak pochopí, že jsou ty dvě tyčky z nějakého důvodu důležité a že za jejich procházení jsou nějaké odměny, začnete používat hračku a od té chvíle pracujete jen v jednom "směru" po tak zvané "linii odměny" (reward line), kam vždycky psovi hodíte hračku, když brankami proběhne, aby si zvykl koukat se dopředu. Pak přidáte na linii odměny druhou branku, takže si pes časem zvykne proběhnout první a jít rovnou do druhé. Ta druhá se postupně přiblíží a z branek se začne dělat ulička o čtyřech tyčkách. Pes pořád pracuje samostatně, cvičí se náběhy z různých úhlů. Pak se přidá třetí branka a máte tyček šest. Až pes pochopí, že se má provléci šesti tyčkami v rovině, opět v linii odměny přidáte další tyčky, tentokrát rovnou šest. Pes tak udělá šest tyček, a protože si během dosavadního tréninku slalom tak oblíbil, pokračuje na další šestici. Obě spojíte a máte dvanáct tyček normálního slalomu, na který si pes umí najít náběh a celý slalom překoná bez vaší přímé pomoci.

Jak dlouho to trvá?
Záleží na zkušenostech týmu s tvarováním, sice není tak extrémně potřeba, ale u psů, kteří nenabídnou s tyčkami vůbec žádné chování, je možná lepší začít učením nějakých triků. Také veškeré chyby psovoda, nepřesnosti v házení odměny, odměňování špatných věcí nebo zvedání obtížnosti neúměrně schopnostem psa průběh výcviku pochopitelně zpomalí. Jinak Susan se snaží, aby se studenti u ní dostali na dvanáct tyček za týden. Spousta náběhů a práce s rušivými prvky a rozlišovačky se pak ještě pilují měsíce, ale čím méně se otálí u základů, tím spíše pes pochopí, co se po něm vlastně chce.

šest tyček

Co je potřeba?
Určitě bych doporučila DVD s instruktáží, nebo někoho, kdo DVD má a metodu si ozkoušel. Na YouTube když tak najdete hodně videí z tréninku různých lidí, zadejte "2x2, weave poles, Susan Garrett", ale i přes to se hodí DVD, protože se tam pořád dokola opakují nejdůležitější zásady, varuje se před nejčastějšími chybami a vidíte trénink jednoho začátečníka a pak Susanina vlastního psa.
Pak také logicky potřebujete branky nebo zapichovací tyčky. Všechno by to mělo být takové, aby to nevedlo ke zranění psa a dalo se to dobře ukotvit, pokud budou tyčky moc pohyblivé, tak se pes naučí buď chodit pomalu, aby si je nerozkýval, nebo je bude rozrážet a normální slalom ho svou tvrdostí nepříjemně překvapí. Potřebujete minimálně čtyři tyčky, ještě lépe šest, na plný počet se pak v pohodě dostanete za pár tréninků třeba na normálním slalomu.
Co se týče dovedností psa, tak ideální je, aby byl pes obeznámený s tvarováním, ale vůbec nevadí, když to bude jeho první tvarovací lekce. Důležitá je hračka, kterou můžete hodit na linii odměny, takže ne míček, který by se odrazil, nebo něco neforemného, co pokaždé létá jinak. Také vy musíte umět házet, Susan doporučuje trénovat třeba s košem na prádlo a naučit se do něj trefovat z různých vzdáleností i během pohybu. Pokud je pes jenom a pouze na pamlsky a nemáte v plánu to měnit, tak ho zkuste alespoň naučit běhat za krabičkou nebo ponožkou, ve které budete mít pamlsky schované.
No, a nakonec je potřeba trochu času a odhodlání. Krátké lekce, které se několikrát opakují v kratších časových intervalech (o víkendu třeba dvakrát a třikrát denně 5 - 10 minut, v týdnu třeba třikrát z pěti dnů…) jsou ideální.

Štěně má na slalom ještě čas

Proč je výhodné cvičit metodou 2x2?
- získáte samostatný slalom
- pes rozumí náběhům do slalomu
- pes na slovní povel rozliší slalom od jiné překážky
- pes zvládne ignorovat rušivé prvky a nenechá se v provedení slalomu přesvědčit k chybě
Stejné nebo podobné výhody získáte i při použití jiných metod, že tak funguje 2x2 neznamená, že stejný slalom nezískáte i jinak :-)

Pro jaké psy je 2x2 vhodné?
Určitě pro všechny psy a pro všechny psovody, kteří budou chtít. Protože se pes na 12 tyček dostane tak rychle, tak je lepší se slalom začít určitě po jednom roce psa, spíše až tak ve 14 měsících. Záleží i na velikosti psa, pro ridgebacka je co se týče ohebnosti slalom mnohem náročnější než pro papilona.
2x2 ale můžete dělat i se starším psem, klidně takovým, který závodí. Pomůže mu to v lepším pochopení náběhů nebo vytříbení stylu pro překonávání slalomu.

Jaké jsou naše zkušenosti s 2x2?
Jen ty nejlepší. Waye jsem ho učila v roce 2004, ale ještě podle "první verze", která se od té současné mírně liší. Udělala jsem tam hrozně chyb, možná proto, že jsem některé věci nepochopila, nebo nebylo dost zdůrazněné, co je potřeba hlídat (což je právě v té nové podchycené). I přes to jsem získala slalom, kde jsem nemusela psovi ukazovat, s docela slušnými náběhy.
Nyx a Quark se teď slalom učili už podle nového DVD a i když ho nezískali za týden, tak dělají slalom taky rádi, rychle, samostatně v sekvencích.

Bohužel jsem zjistila, že nemáme moc videí, tak jsem alespoň pro ilustraci dala dohromady pár klipů z fáze dvou branek daleko od sebe. Více jich najdete právě na YouTube u pečlivějších psovodů.

napsala Katka

Learn the fundamentals; develop your mechanical skill; pay attention to TIMING, CRITERIA, RATE OF REINFORCEMENT; observe critically. (Bob Bailey's advice on being a better trainer.)