Tréninkový deník 29. 11. 2009

Cviky na poslušnost a triky

Ve volných chvílích můžete procvičovat kterýkoli z triků, které jsme zkoušeli společně, nebo se klidně můžete nechat inspirovat na internetu nebo od přátel a zkoušet něco nového. Každý cvik, který společně se psem vytvoříte, jen prohloubí a upevní váš vzájemný pracovní vztah a umožní vám to se pak lépe sehrát v životě i na parkuru. Inspirativním zdrojem je například web slovinské závodnice (a několikanásobné mistryně světa v agility) Silvie Trkman.


http://www.youtube.com/watch?v=FW8Hg4nEp-w

Odložení

Uvědomuji si, že trénovat odložení není zrovna nejzábavnější část agility, přesto bych nedoporučovala ji zanedbávat, protože možnost získat na parkuru náskok může být významnou výhodou. Lze pro start použít i jiné techniky, ale kromě nevýhody v tom, že psovod nemusí rychlého psa stíhat, to také psovi neumožní se před startem dost koncentrovat a kvůli počáteční zbrklosti, než si na letmé starty zvykne, dělat zbytečné chyby. O odložení najdete články v samostatné sekci. Nemusíte z něj mít obavy, při důsledném rozlišování, co pes dělá správně (odměněním) a co už je chyba (opravením) získáte spolehlivé a spokojené odložení (protože i to je důležité, nejistý pes, který se bojí opravy, nebude chtít na startu zůstávat).

Při nácviku mimo překážky můžete sledovat jednoduchý plán, postupovat od nejjednodušších fází k nejtěžším:
1. fáze - odložíte psa a narovnáte se
2. fáze - odložíte psa a uděláte pár kroků v jeho těsné blízkosti
3. fáze - odložíte psa a obejdete ho kolem dokola
4. fáze - odložíte psa a začnete od něj couvat (nejprve jeden dva kroky, vzdálenost pak budete postupně zvyšovat)
5. fáze - odložíte psa, odcouváte od něj a otočíte se k němu zády
6. fáze - odložíte psa a odcházíte od něj čelem pryč, přes rameno ho lehce kontrolujete
7. fáze - odložíte psa a poběžíte od něj lehkým klusem
8. fáze - odložíte psa, rozejdete se od něj a pak se najednou dáte do běhu (rychlost postupně zvyšujete)
9. fáze - odložíte psa, poodejdete od něj, otočíte se čelem k němu a zase zády k němu (hodně psů reaguje na to druhé otočení psovoda, protože ho chápou jako přípravu na rozběhnutí se)
10. fáze - odložíte psa, poodejdete od něj, zastavíte se a začnete mávat rukama a poskakovat
11. fáze - odložíte psa, poodejdete od něj, zastavíte se, začnete mávat rukama a do toho vykřikovat slova, která pro psa nejsou povelem k vyběhnutí (například "jupí", "hurá", "tddndn")

Ze začátku se ke psu vždy vracejte a vždy ho odměňujte v pozici, v jaké jste ho odložili. Pokud se zvedne sám od sebe, cvičení zopakujte. Necvičte odložení nikdy moc dlouho, psa to nejspíše nebude moc bavit, takže to musíte udržet v lehkém tónu, tak akorát, aby se pes něčemu přiučil, ale neotrávilo ho to. Když mu nebude dělat problém vydržet všech 11 fází, můžete psa k sobě přivolávat. Pokud bude očekávat odměnu u vás, spíš ho to bude lákat se z odložení zvednout. Ze začátku ho odměňujte častěji na místě a přivolávejte ho jen občas, postupně frekvenci přivolávání k sobě zvyšujte. Pokud se kdykoli objeví zádrhel a pes bude vypadat, že by raději utíkal, než čekal na povel, odměňujte ho opět více v odložení, abyste ho upevnili.

Někteří psi bez problémů zvládají odložení bez překážek, ale jakmile se octnou před skokovkou, vypadá to, že na všechna pravidla zapomněli. Ideální je tak už při cvičení bez překážek najít něco, co psa dokáže podobně vybudit. Pro Waye to je například hra 3-2-1-Běž! nebo skákání přes nohy (odložím Waye, poodejdu, nastavím nohu a dám Wayovi povel pro skok). Můžete také okolo psa házet hračky nebo pamlsky. Snažte se je ovšem psovi zabavit dříve, než bude mít příležitost se sám odměnit. Pokud zůstane v odložení, může si je (na povel !!!) vzít.

Kdykoli pes může z odložení odejít, nezapomeňte mu říct povel, který by mu to dal najevo - kupříkladu povelem "pojď," "jdeme"...

Sekvence

Se štěňaty jsme začínali na barelech, aby bylo vidět, že je možné spoustu věcí nacvičit z vedení nacvičit i bez překážek. V dalším plánku si pak můžete prohlédnout obdobu cvičení na překážkách.

běh s barely
běh okolo bočnice
běh pro pokročilejší psy

Mimo jiné to bylo cvičení na frontcrossy (křížení před psem, kdy měníte ruce, kterými psa po parkuru vedete), strany a těsné točení. Psovod by se měl snažit udržet v "uličce" tvořené skokovkami a povely pro zatáčení říkat dost včas (ideálně před tím, než se pes na skokovku odrazí), aby měl pes příležitost svůj běh zatáčce přizpůsobit. Snažte se zůstávat se psem neustále v kontaktu, mějte ho na očích a snažte se držet před ním, abyste dávali povely včas.

Náměty na zimní domácí trénink

Zimní přestávka může být pro psy dosti prospěšná - odpočinou si od jednostranného zatáčení na překážkách, rozleží se jim v hlavě, co se za těch pár měsíců naučili, budou se pak na překážky opět těšit. Pokud ale nechcete zahálet a psa i o svátcích nějak zaměstnat, máte několik možností, jak utužovat vzájemný vztah.

První a často zmiňovanou variantou je trénink nejrůznějších triků a opakování základních povelů, jako jsou sedni, lehni, vstaň, zůstaň, čekej, k noze, ke mně. Pro agility není důležité, aby je pes předváděl podle řádu, ale je užitečné, když se dokážete se psem dohodnout, co právě budete společně dělat. Některé cviky také zlepší svalovou výbavu a fyzickou kondici vašeho psa - malý a velký trpaslík kupříkladu posilují svaly na zádech, podobně jako pes posiluje při skocích přes různé přírodní překážky na procházce nebo přes vaše nohy a ruce, při chůzi po zadních, vybíhání do kopce ať už při joggingu s vámi, nebo za hračkou. Pokud se psem běháte a cvičíte venku, dbejte na to, abyste se pohybovali po pružném ale pevném povrchu. Běh po asfaltu pro psa není zdravý, protože nemá žádné boty, které by tlumily nárazy do tlapek, stejně jako skoky na mokré trávě nebo listí jsou risikové kvůli uklouznutí. Pokud byste rádi psa posilovali, i když je venku ošklivé počasí, můžete využít gymnastický míč, pokud ho máte - při neustálém přenášení váhy na měkkém a pohyblivém tělese pes zapojí snad všechny svaly, co v těle má, a po pár minutách tréninku mu visí jazyk z huby. Tady je to tom samostatný článek.

Way se snaží udržet rovnováhu

Pro zábavu můžete psa učit pohybovat se na různých věcech, kupříkladu ho nechat skákat ze židle na židli, nebo po nechávat vymotat se zpod přikrývky, skákat přes násadu od koštěte nebo probíhat slalomem z lyžařských hůlek. Fantazii se meze nekladou, určitě tím nic nezkazíte. Kdo se chce hrát trochu speciálněji, může na schodech procvičovat "zóny", nebo alespoň výdrž v té pozici, kdy má pes přední nohy na zemi a zadní trochu výše na prkně. Tady je kupříkladu video šeltie, která zóny procvičuje trochu jinak (má se čumákem dotýkat země, zatímco naši psi by měli seběhnout dolů co nejrychleji, slíznout připravený pamlsek a pak čekat na povel, že můžou odejít).


http://www.youtube.com/watch?v=wFsM3n-kNA8

Přeji krásné a pohodové svátky, těším se na další setkání v lednu :-)

The important thing is this: to sacrifice what we are for what we could become. (Charles Du Bos)